2 Ekim 2015 Cuma

Umarsızca Atılan Goller Umut Veriyor


Fenerbahçe'nin Celtic karşısında aldığı beraberliği, Molde ve Beşiktaş maçıyla beraber anıp, değerlendirmek mümkün. Aynı kazanda kaynatırsak, moral bozucu sonuçlar çıkabilir. Özellikle büyük takımlar için, gazetelerin değişmeyen bir geleneğidir. 

Fal bakar gibi, var olan gerçekleri aralara serpiştirerek, boşlukları kendi doldurur. Var olan esaslı gerçekler yüzünden, o boşluklara dair tahminlere başını eğmek zorunda kalırsın. Bir anda iç karartıcı istatistikler gazete kağıdının kenarlarını, köşeleri süsler, bu da taraftarı yani kamuoyunu bir sonuca götürür.

Ancak aynı, yani puan kaybedilmiş maçlara bakarak başka bir sonuç da çıkabilir. Ortada, kafasını kaldırdığında çok korkutacak bir aslan yatıyor. Bana kalırsa Fenerbahçe'nin oyuncuları bile bunu yeni yeni fark ediyor. Fenerbahçe umarsızca gol atabilir. Kanat bekleri, açık oyuncularını ve tabii ki forvetlerini gözümüzün önüne getirdiğimizde rakibi sürekli teyakkuz halinde tutacak bir takım var. Özellikleri birbirinin kopyası olmayan ama birbirinin yerine farklı bir oyun sunacak adamlar. Yani özetlersek, Markovic ile başladığında, rakibin sol bek, sol iç beki için vereceği öğüt başka,yerine Volkan Şen girdiğinde, yapması gereken savunma türü başka. İkisi de oranın adamı halbuki.

Daha da keskin bir özet geçerek, Fenerbahçe'nin bu üçm maçtan çıkaracağı olumlu sonuç şu: Fenerbahçe şu anda kolay gol yiyor. Bu çözülmesi gereken bir sorun. Ancak bu sorun bir anda, sihirli bir dokunuşla düzelmeyecek. Belki de devre arasında Alves yerine bir stoper alınabilir. Ancak bu geçiş sürecinde, bu kolay gol yemeyi tolere edecek silahı var, oda kolay gol atabilmesi. Bence şu anda, kolay gol yeme sorununa bulunacak acil çözüm Fenerbahçeli futbolcuların kolay gol atabileceğine inanması. Güven duygusunun olması. Attığından fazlasını atabilecek bir takım var. Yediği gole karşılığını verebilecek bir konumlanış. Yediği golleri azalttığı anda, Bayern kadar korkutucu olur Türkiye'de.

İşin daha da özü, Fenerbahçe'nin bu hali bana Zico'nun yönettiği Fenerbahçe'yi hatırlatıyor. Öyle umarsızca gol atabilir maç içinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme