15 Şubat 2011 Salı

Dia'ng


Manisa ve Trabzon maçına başladığı gibi hızlı ve sürekli önde basmaya çalışarak başladı Fenerbahçe. Üstelik bu maçta, o maçlara oranla daha bir öz güven sahibiydi. İlk 25-30 dakika Fenerbahçe'nin bu oyununu izledikçe zevkten dört köşe olmuştum. Etraftaki konuşmaları anlayamayacak kadar köşelenmişti jetonum, düşmüyordu; o derece.

Kayserispor ile yapılan ilk maçı hafızalarımızda bir nebze olsun karanlık odalara atmamızı sağladı bu oyun. Mehmet Topuz, kendisine mırın-kırın edilemeyecek kadar iyi bir performans gösteriyor. Dia desen, bambaşka... her attığı çalımda insanın yerinden doğrulmasına, her adımda insanın bir ayağını atmasına sebep olan futbolcu. Atılacak adım, ayak kalmayınca da yerinde zıplatıyor izleyenleri...

Çoğu şey güzeldi. Hani söylenebilecek çok az olumsuz nokta var. Bu kadar güzel oynayan bir takımın lüksüdür o hatalar. Ama o konuda birkaç şey söylenmeli, not bırakılmalı.

Özer Hurmacı'nın bir an önce önce takım oyununa faydalı olması gerektiğini sonra özel hareketlere girişmesi gerektiğini anlaması gerekiyor. Yetenekli. Ama sahada oyuna ısındıkça, özel hareketlerin basamaklarını da birer birer çıkıp gösterisini yapabilir. En alakasız anda ve yerde olumlu şeyler yapmak yerine atraksiyonal hareketlere girişme ısrarı yanlış.

Aykut Kocaman'ın ikinci yarıda Hurmacı'yı çıkarıp, Gökay İravul'u almasını beklerdim. Çünkü Fenerbahçe her ne kadar maçta çok iyi olsa da her geçen dakika orta saha dinamizmini kaybediyordu ve Kayseri oyunun dengesini bulmaya küçük adımlarla da olsa yaklaşıyordu. Özer de direncin kırılmasına sebep olabilecek ilk isimdi. Böyle bir durumda orta sahada Gökay, Selçuk, Topuz üçlüsü direnci koruyabilirdi. Ama Aykut Kocaman Baroni'yi oyuna sokarak, Selçuk'un biraz daha aheste versiyonunu sahaya sürdü. Ve 20 yaşındaki Dia'yı çıkardı... Sanırım Beşiktaş maçı öncesi Kayseri'yi sürklase edip farkı açarak, takımın ruhsal olarak rahatlamasını istemedi. Ya da 2-0'da kalan bu skor, bu işe yarayabilir önümüzdeki hafta.

Ama her ne olursa olsun; Topuz, Emre, Lugano, Gökhan, Selçuk, Alex iyi bir sezon geçiriyorlar. Bunda Aykut Kocaman'ın bir payı olsa gerek...

Son olarak, FBTV'de Cem Pamiroğlu, dili sürçerek Niang yerine Diang dedi. Bu sürçme de, bu iki Senegalli'nin özet kelimesi olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme