28 Şubat 2011 Pazartesi

Burada 'Alex'


Takımında en uzun yıllar oynayan, istikrarlı futbolcular bizim takımımızda olsun da, varsın bizim takımdaki futbolcuların isimleri yaldızlı, simli olmasın. Adı olan futbolcu derdinde değilim. Bugün bir gazetenin spor haberinin yorum kısmında, 'Guti mi daha büyük yoksa Alex mi?' tarzında bir tartışma vardı. Guti'nin daha büyük futbolcu olduğunu savunanlar, Alex'in Real Madrid ile maç bile oynamadığını, ama Guti'nin o takımda 15 sene futbolculuk yaptığını filan söylüyorlardı, aklıma takıldı.

Bir futbolcunun bir başka ligde, başka bir iklimde futbol başarılarıyla dolu olması, gittiği bir başka ülkede gelir gelmez, hatta geldikten aylar sonra durum ne olursa olsun, onu o ligin diğer futbolcularından üstün yapar mı?

Guti'nin İspanya'da 15 sene oynaması, Türkiye Ligi'nde yıldız olduğunu gösterir mi? İspanya'da futbol oynaması bir referans, cv'den ibaret değil midir? Büyük bir futbolcu, futbolu bırakıp koçluk yapmaya başlayınca, başarılı olamayınca, bir yere kadar dayanıyoruz ona. Futbolculuktan hocalığa bir dikey geçiş var. Bir atmosferden başka bir atmosfere geçiyor yani futbol insanı. Başka bir ülkeden veya kıtadan gelen bir futbolcu da bir geçiş yapmış olmuyor mu? Burada da bir yatay geçiş yok mu? İklim yine değişmiyor mu futbol insanı için?

Şöyle bir örnek daha verebiliriz bence. Süper Lig'de 7 sene forma giymiş, şampiyonluk görmüş "a" futbolcusu, bir alt lige, 1. lige transfer olsa, ve o takımda geçen sezonun ve beraber oynadıkları sezonun en başarılı futbolcusu "b" olsa, hangisi daha büyük olur? Türkiye için belki "a", daha hürmet edilen sima olur. Ama "a" futbolcusunun cv'si, onu Bank Asya'da, "b"den daha büyük futbolcu yapamamaz. Bank Asya'da gerçek olan "b"dir.

Yani durum şöyle özetlenebilir; Guti ve Alex Madrid'deki havalanında, uçak saatini beklerken,Alex'in canı sıkılabilir. Guti ise elini cebine atacak zaman bulamayabilir. Fakat uçağa binip, İstanbul'a indiklerinde bir gerçek vardır; o da Alex.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme