28 Ocak 2011 Cuma

Yerli Futbolcu Kontenjanı


Türk futbolu korunsun, türk futbolcusu yabancı futbolcuların çokluğundan müzdarip olup, formaya uzak kalmasın diye, yabancı kontenjanımız var. Peki ya takımlarımız. Takımlarımızın da kendini korumaya hakkı yok mu?

Madem yabancı oyuncuların kontenjan kısıtlaması var, ligimiz için. O halde artık, takımların alt yapıdan yetişmeyen oyuncular için de keskin ve net bir kısıtlamanın olması gerekmiyor mu?

Futbolcuların çalışma haklarını lig, kategori ayırmaksızın sağlama aldıktan sonra, takımlar kendi istekleri doğrultusunda böyle bir kurala başvurabilir. Çünkü bu, tam da kulüplerin işine gelecek bir durum. Artık, anadoludan transfer edilen futbolcular için Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş; eskisi kadar cazibe merkezi değil. Çünkü diğerleri de (çoğunluğu) kısmen aynı konforu sağlayabiliyor. Geriye ne kalıyor, onları takımda tutmak için? Saçma sapan vaatler ve yüksek primler, yıllık ücretler...

Peki son yıllarda anadolu kulüplerinden transfer edilen kaç futbolcu, o bonservisin ve o yıllık ücretin karşılığını verecek düzeyde? Bırakın yetenek kısmını. Hatta o hiç önemli değil. Ama artık beklenen özveriyi görebiliyor muyuz? Hayır. Bu futbolcular, büyük takımda oynadıklarının yanında, iyi imkanların olduğu bir kulüpte oynadıklarının bile farkında değiller. Bu düşünce bile gark etmiyor çoğunda. O zaman niye hala anadoludan alınıyor yerli futbolcular. Alt yapı var diyoruz. Alt yapıya onca para harcanıyor. Ama sonra yine bütün takviyeler anadoludan. Artık alt yapıdan olmayan futbolcuların da bir kontenjanı olmalı. Mesela en fazla 4. Hatta 3. Niye olmasın?

Son kupa maçında oynayan ve oynayamamış çocuklar en fazla kaç maç tecrübesizlikleriyle takımı kurban edebilirler ki? Ve kaç maç anadoludan büyük transfer diye getirilmiş abilerinden kötü oynayabilirler? O çocukların maç sonu konuşmalarına bakın. Size avrupada yetişmiş, futbol eğitimini orda almış futbolcuların ruh halini hatırlatmıyor mu? O kadar para harcayıp futbol mantığını yerleştirdiğimiz ve hatta bununla birlikte bir fenerbahçe görüşü kazandırdığımız, kısmen hayat görüşü de kazandırdığımız çocukları niye bedelsiz salıyoruz alt liglere? En azından neden hepsini bırakıyoruz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme