17 Ocak 2011 Pazartesi

"Teşekkürler Başbakanım" koreografisi


Bu yaşanan olay, aslında çok şeyi olduğu gibi bir şeyi daha ortaya çıkardı. Kimin, hangi takımı 'nasıl' tuttuğunu, kimin futbolu 'nasıl' sevdiğini... Futbolun Cantona tarafında olanlar ile C.Ronaldo seyretmeyi yeterli görenlerin arasındaki çizgi de diyebiliriz bu hizalanmaya.

Ama her şeye rağmen olanları çözmek güç. Üzerine konuşanları da, konuşulanları da anlamak zor.

Mesela Mehmet Demirkol, programında "misafire böyle yapılır mı ayıp..." diyor. Bir ikinci defa söz ona gelince "başbakanın emeği var ayıp" diyor; 3. defa söz ona gelince "başbakan orada misafir- ev sahibi, sana güle güle otur demeye gelmiş, ayıp" diyerek ayıbın vahametini yükseltiyor.

Sonra, protesto eden taraftarların cezalandırılacağı, stada sokulmayacağı haberleri okunurken "yok daha neler, bu da olacaksa... burası muz cumhuriyeti mi" gibi cümleler sarf ediyor.

Nasıl yani Mehmet Demirkol? Az önce yapılanların ayıp olduğu, yapılmaması gerektiği konusunda inciler dizdin. Sen önemli bir köşe yazarı olarak kamuoyu oluşturan insanlardan değil misin? Sizin gibi köşe yazarlarına kanaat önderi deniyor. Sen bu futbolun, dolayısıyla yaşamımızın yorumlayıcılarındansın. Sen yapılan olaya sadece "başbakan oraya özen gösterip stad yapmış, sen ne demeye orda yuh çekiyorsun; ayıp" bakışıyla yorum yapacaksan, ne olmasını bekliyorsun? Taraftar olmak ne demek Mehmet Demirkol? Bunca yıldır seni okuyoruz, takip ediyoruz; gelip gelebileceğin yer, beni herkes anlasın düşüncesiyle 'turgut özal' mantığı mıdır? Kendini fena harcıyorsun. Ya da biz seni takip ederek senelerce fena harcanmışız.

Ya bir gün önlem olsun diye, başbakan gelmeden önce anonsa "birazdan başbakan teşrif edecek herkesi ayakta alkışlamaya davet ediyorum. onun bu stadyumda büyük emeği var. hadi ona minnetimizi gösterelim ey ahali..." gibi cümleler de eklenirse, başbakanın hakkıdır mı diyeceksin? Madem ki orda başbakana saygı gösterilmesi gerekiyor, maç öncesi kartonlar bırakılsaydı koltuklara. Başbakan girince herkes kartonları kaldırır, koreografi yaparlardı; ne dersin?

"Teşekkürler Başbakanım" yazardı hatta üstünde.

1 yorum: