28 Mart 2010 Pazar

Bir Kırılma


Şampiyonun Bursaspor olması halinde, her şehir ahalisinin kendi semtinin ya da şehrinin takımının haline bir bakış atabileceği bir zaman dilimine girebiliriz.

Seneler sonra, üstelik Trabzonspor'dan başka bir anadolu takımının şampiyonluğu, farklı şehir takım taraftarlarını galyana getirebilir ve ahalisi "bana ne, ben de istiyorum aynısından" tavrı takınabilir. Bu arzular, anadolu şehirlerinde yaşayan nice insanın algısını İnönü,Saracoğlu, Sami Yen'den çekip, şehrin statlarına bırakabilir.

Herkesin kendi evine çekilmesine sebep olacak bu sezonda, ikinci G.Saray-Fenerbahçe maçı oynanacak. Maç "Türkiye nefesini tuttu " diye başlayıp, "İstanbul derbisi" tabirleriyle bitebilir. Yani İstanbul takımları, kendi şehriyle bir başına kalacağı günlere ilk adım bugün atılabilir.

Yersiz gerilimlerden doğan kavgalar, olaylar bunu bugün hızlandırabilir. Ama bugün izlenecek neşeli, keyifli ve tatlı gerilimli maç, bize bir şeyi tekrar hatırlatabilir. Gerçekten büyük takımlar oldukları gibi.

Bugün iki takım puanları paylaşır ya da tümünü alıp götürür mü bilinmez. Ama bugün Türkiye'de futbol algısı adına bir kırılma yaşanabilir ve bu takımlar bir şeyler kazanıp, kaybedebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme