7 Ocak 2010 Perşembe

Batıda da Var


Neden hep futbolda, örnek olarak o anki futbol çehrelerini örnek gösteriyoruz ? Duyar duymaz bizi tiksindiren ya da bize tuhaf gelen eylemlerin arkasından bazı insanlar, neden bunlar batıda gayet normal diyor?

Batıyı neden böyle olaylarda kıyas kurumu olarak kullanıyoruz? Başarılı oldukları için olabilir mi?

Peki batı futbolu, tüm gelişmelere rağmen, bizde örnekleri çıkınca "bakın batıda da" dediğimiz örneklerinden memnun mu acaba? Yoksa "ulan başarı var, bir şu işi düzeltemedik!" mi diyor ? En azından pek memnun değillerdir herhalde diye düşünüyorum.

Bizler batıyı sığ yerlerde ararken, neden kendi futbol tarimizin sürecini umursamıyoruz ? Düne dair futbol figürlerimiz sadece bir mezarken bizim için, futbolcularımızı neden batılı figürlere benzetmeye uğraşıyoruz ? Bu uğraşlar bizde bir geleneğin oluşmasını engellemiyor mu ?

Arda Turan mesela, gerektiğinde batılı meslektaşları gibi davranmaya çalışıyor, ancak o takımın en büyük kaptanının nasıl bir insan olduğunu düşünüyor mu, bence hayır .

Bizlerin, futbol geçmişimizle bağ kurmak istemeyişimizin altında başarısızlık mı yatıyor? "Nesini örnek alacağım, bir kupa bile yok tarihte." gibi bir mantık olabilir mi? Kupalar almış bir geçmiş olmaması mı geçmişimizi gereksiz yapıyor?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme