8 Aralık 2009 Salı

Bir Şehirde Futbol Stadı AramakSunay Akın'ın "Güzel bir bahar günü Rüzgarlı havada Pencereleri açmış çalışıyoruz. Hani çalıştığımız kağıtlar uçuşmasın diye üstlerine bir ağırlık ya koyarız. Kent için heykel işte o ağırlıktır." diye bir sözü vardır.
.
Heykeller ve heykellerin konduğu meydanlar bir şehrin kalbidir. Bir şehirde, her insan alyuvarlar ve akyuvarlar gibi mutlaka o meydana çıkar ve sonra ara sokaklara dalar. Bir şehir tanıtıldı mı, meydanından çekilmiş bir görüntü, bir fotoğraf görürüz.
.
Çocukken, futbola dair duygular, tadlar kaçmışsa eğer genzimize, üstte söylenenlerin hepsini, futbol stadları hakkında düşünürüz biz .
.
Yüreğinin yelkeni futbol rüzgarıyla şişenler için stadyuma dair her işaret bir deniz feneri işlevi görür. Hele ki stadyumların ışıklandırmaları. Onlar şehrin dar sokaklarından bile görülebilir. Insana yolunu kaybettirmez. Yönünü yosunlardan, karıncalardan değil, stadyum ışıklarından bulur futbol takipçisi.
.
Bu takipçi, şehrin kuşbakışı çekilmiş fotoğraflarında gözü önce şehrin stadını arar ve bulur. Derin, derin inceler. Pikselin yetmediği yerde hislerini devreye sokar. Stadı görmeye çalışır, gözünde canlandırır.
.
Civarından geçerken stadın, görebileceği en son noktaya kadar stada bakar, futbol hastası. İnönü bunun için en güzel örnektir. ( Fenerbahçe Stadı'nın eski mimarisi, trenden görülmek için eşssizdi. )
.
Bulunulan mahalde, oraya ait stadyum, stad, futbol sahasının kenarına iliştirilmiş tribün, ya da doğal çayır tepeler mutlaka görülmelidir.
.
Bir stadyumu daha görme şerefine eriştim ve fotoğraflarını buradan paylaşıyorum. Günün birinde Kentsel Dönüşüm projeleriyle belki yıkılır, kendi blogumda da hatırası kalsın.
.
Ve karşınızda Samsun 19 Mayıs Stadı.

.
.
not: fotoğraf Hasköy tarafındaki tepeden çekilmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme