15 Aralık 2009 Salı

Avunma


Buraya bir şeyleri not almaktı benim için, bloga yazı doldurmak. Ya da resim eklemek.

Yazı, fotoğraf eklersin, sonra günler geçer unuttuğun şeyleri alınmış bu notlar sayesinde hatırlarsın. Belki o kadar gün geçer ki sadece yazdıklarını, o satırları bilebilirsin. Yazdıklarından başka hiçbir şey kalmaz aklında.

Bu bir futbol blogu. Ama ilerde, geriye dönüp baktığımda bu günlere dair yanlış yorum yapmamak için bazı notlar düşeceğim. O ileriki günlerde geçmişe baktığımda, her şey güllük ve gülistanlıktı, millet futbol eğlencesinden kendini kaybetmişti diye zannetmek istemiyorum. Böyle zannedip, garip bir nostalji içine girmek istemem. Eski bayramlar bir başkaydı demek gibi. Eski pop şarkılarını dinleyip herkesin barış içinde yaşadığını zannetmek gibi.

Her neyse notumu düşeyim.

Bu yazının yazıldığı tarihlerde hala terör saldırıları devam ediyor. Terör dediğimiz vak'aya gerçekçi çözümler bulunmuş değil. Şehit aile sayısı santim santim büyüyor ülkede.

Bu ülkede bir parti kapandı, terör ile bağlantısı gerekçesiyle.

Ve 19 maden işçisi, ihmaller sonucu hayatını kaybetti.

İş işten geçtikten sonra, yetkililer gereken önlemleri aldılar.

O maden ocağındaki ilk bulgulara göre, maden ocağında gaz birikimini fark edip uyaracak cihazlar yokmuş. Fiyatı da, bir maden ocağı için ufak bir rakammış.

Bu ülkede bu ve buna benzer haberleri duyuyorken ve bunlara alışmışken, futbol konusunda neden avrupadan gerideyiz diye tartışmak bana manasız geliyor.

Eğer bir ülkede insan canı hususunda ihmal varsa, futbol oyunun da bereketinin olamayacağını düşünüyorum. Bu değirmeni, taşıma su ile üfürmeyle döndürmeye çabalamak manasız.

Keşke bu ülkedeki futbol yazarları kadar cesur olsa diğer gazetecileri de. Çünkü onlar Fatih Terim'in maaşı söz konusu olduğunda avrupanın diğer büyük ülkelerindeki milli takım maaşlarını anlatmışlardı.

Biri çıkıp o ülkelerdeki işçi, öğretmen, doktor şartlarından da bahsedebilseydi. Seçim sistemi, okul imkanları vs.

Eğer bu ülkede öğretmen çok düşük maaşlarla çalışıyor ve zor şartlarda öğrenci yetiştirmeye çalışıyor ama başaramıyorsa, bu ülkenin gençliği başıboşluk içinde savruluyorsa; kimse futbola dışardan getirilmiş doping iğnesi niyetine futbolcu, hocalarla başarılar için hazırolda durmasın. Gelebilecek başarılarla da avunmasın.
(fotoğraf: Faika Berat Pehlivan)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme