8 Ekim 2009 Perşembe

Turnuvaya Katıldığımız Zaman (istatistik)

Milli maç haftası geldi. Lige bir ara verildi. Şimdi biraz daha uzaklaştık, ligin çekişmesinden, ama biraz. Çünkü ligin henüz üstünden geçtiğimiz haftasında yaşadığımız heyecanı bastıracak kadar heyecanlandırmıyor milli maçlar.


Sebebi de belli. Durumumuz pek de iç açıcı değil. Hani gitmiş olsak, yazın finaller görme hayaliyle uyuacaktık. Ama gidemiyoruz, bu bildiğimiz gerçeği hissetmek de istemiyoruz sanırım.


Türkiye 96 Avrupa Şampiyonası'ndan beri, o şampiyonayı saymazsak katıldığında bize büyük heyecanlar yaşattı. Katılamadığımızda ise saç baş yolarak eğdik boynumuzu. Yani önce kafamızı eğdik sonra celladımıza sunduk başımızı. Hani şu Bülent Uygun'un celladına.

Ben bu istikrarsız katılışlarımızın ligimize nasıl bir etki yaptığını merak ettim. Yani acaba elendiğimiz sezonlar, 3 ya da 4 büyükler lige mi asılmışlardı mesela? Ya da katıldığımız sezonlar ya da ertesi sezonlar anadolu takımlarının hali neydi?

İstatistik tutarak kesin bir sonuca ulaşılamaz, tamamı kaplayan bir gerçeği yansıtmaz rakamlar. Çünkü özel durumları vardır takımların, bunu da baştan belirteyim. Yalnızca dikkat çekebiliriz ve yazarken/okurken keyif alabiliriz. Hepsi bu.

Dikkatimi çeken en önemli takım Galatasaray. Kupalara katılma hakkı kazandığımız sezonları, yani kupaya gittiğimiz yaz mevsiminde şampiyon olan takım Galatasaray olmuş.


Fenerbahçe ise son 10 sezonda yaşadığı en kötü sezonlarından sayabileceğimiz 3 sezonundan 2'sini şampiyonaya katıldıktan sonraki sezonlarda yaşamış. Ama bir tanesindeyse şampiyonaya gidilen 2000 yılında yaşamış. Döndükten sonra ise şampiyon olmuş.


Bu giriş istatistiğiydi. Bundan sonra Milli Takımın katıldığı yıllarla katılmadığı yılları karışılaştıracağız. Katıldığımız önceki ve sonraki sezonlarla katılamadığımız yılları karşılaştıracağız.
İncelememizi Anadolu takımlarının istatistiğini tutarak yapalım. Anadolu takımlarının sezonlardaki durumları bize bir değerlendirme yapmak için yetebilir. Çünkü kimileri anadolu takımlarının tepede olmasını, büyüklerin başarısızlığı olarak, kimileriyse anadolu takımlarının yükselişe geçtiği şeklinde yorumlar.

Anadolu takımların, sezondavar olduklarını gösteren önemli turnuva federasyon kupasıdır. Önce Federasyon kupasını inceleyelim. k


(sağdaki takımlar kupayı kaldıranlardır)


Turnuvalara katıldığımız sezonlar Türkiye Kupası'nın final eşleşmeleri şöyle:


95-96 Fenerbahçe-Galatasaray "
99-00Antalyaspor-Galatasaray "
01-02Beşiktaş-Kocaelispor "
07-08Gençlerbirliği-Kayserispor "


Turnuvadan döndükten sonraki sezonların eşleşmeleri:


96-97Trabzonspor-Kocaelispor(kazanan)
00-01Fenerbahçe-Gençlerbirliği "
02-03Gençlerbirliği-Trabzonspor "
08-09Fenerbahçe-Beşiktaş "


Turnuvaya katılamadığımız sezonların eşleşmeleri


97-98 G.Saray-Beşiktaş (kazanan)
03-04Gençlerbirliği-Trabzon "
05-06Fenerbahçe-Beşiktaş "


Turnuvaya katılamadıktan sonraki sezonlar


98-99 Beşiktaş-Galatasaray(kazanan)
04-05Fenerbahçe-Galatasaray "

06-07K.Erciyes- Beşiktaş "Turnuvaya gidebildiğimiz sezonlarda Trabzon'u büyükler arasına katarsak,

9 finalist 4 büyüklerden,7 finalistse anadolundan çıkmış. Trabzon'un oynadığı final sayısı 2
Kupayı alan takımlarda da 4'e 4 eşitlik söz konusu.


Turnuvaya katılamadığımız yıllarda ise,

Finalist 10 takımımız 4 büyüklerden, kalan 2 kulüp anadolunda. Kupayı alan bir anadolu takımı ise yok.

Turnuvaya katılacağımız senelerde 4 anadolu takımı, 4 büyük takım finalist. 2 kupayı anadolu takımı almış 2 kupayı ise 4 büyüklerden bir isim. Turnuvadan döndüğümüzde ise 5'e 3 büyük takımlar önde.


____________Lig'deki Durum


Ligimizin filmine bakarsak, bu sefer gidemediğimiz yıllara önce göz atalım.

97-98 sezonunda yani Beşiktaş'ın Toshack'la çalıştığı sezon, 4. olmuş bir İstanbulspor var Cem Uzan'ın kurduğu takım.

98-99 sezonunda hiçbir anadolu kulübü ilk dörde girememiş. Zorlayan bir Kocaelispor(5.)

03-04 sezonunda Galatasaray sezon bitmeden Fatih Terim ile yolları ayırmıştı ve 4. olmuş bir Gaziantep var.

04-05sezonunda ilk 4'e girmiş bir anadolu takımı yok.

05-06 sezonunda ve 06-07 sezonunda ilk 4'e girmiş bir anadolu takımı yok ama 5. olmuş bir Kayserispor var.Gelelim turnuvaya katıldığımız ve hemen ardındaki sezonlara,


95-96 ve 96-97 sezonunda 5. olmuş bir Kocaelispor var. 97'de kupayı da kaldırdı.

99-00 ve 00-01'de Gaziantep adından söz ettirdi. İki sezon da ligi 3. bitirdi. Üstelik 01'de şampiyonluğu son haftalarda teslim ettiği hafızalarda.

01-02'de Ersun Yanal'ın Ankaragücü takımı ligi 4. bitirdi. Denizli ise 5. bitirdi.

02-03 sezonu ilginç bir sezondu. Denizlispor UEFA Kupası'nda 4. turda elendi. Gençlerbirliği ise şampiyonluğa oynadı. Beşiktaş 100. yılında şampiyon oldu, Gençlerbirliği ise 3. bitirdi.

07-08 sezonunda Sivasspor beklenmedik bir çıkış yaptı ve ligi ilk dörtte bitirdi. Ertesi sezon ise şampiyon oldu olacak denirken son haftalarda şampiyonluğu kaybetti.

İstatistik benden yorum sizden. Ama son olarak söyleyeceğimiz şey şu, eğer ki turnuvalara katıldığımızda lige ve futbolcularımıza bir heyecan geliyorsa, anadolu kulüpleri şahlanıyorsa, lütfen hiçbir turnuva trenini kaçırmayalım. O treni kaçırınca ülke futbolu da ülke içi demir yollarını işletmekte zorlanıyor sanki. O heves biraz azalıyor herkeste. Yani sanırım.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme