27 Ekim 2009 Salı

90-60-90 Futbol


Bir terazi lazım bazen . Ölçüp biçmek lazım ve nerde olduğunu bilmen lazım hayatta . Ama durmadan terazinin bir tarafına bizimkileri bir tarafına büyük medeniyetleri koymanın ne anlamı var ?

Özellikle şu kanallarda büyük liglerin maçları yayınlanmaya başladığından beri söylenir oldu "abi o maçları görünce bizimkide futbol mu diyorum kendime " gibi sözler . Ve türevi cümleler kuruldu . Daha da kurulacak .

İzleme . Eğer o kadar uzaksa sana maneviyatı bu maçların izleme . Senin futboldan beklentin en gelişmiş(!) futbolu izlemek ve en değerli ayakları izlemekse . Hiç yorulma . Bu ülkede hiç kimseye açık çek verilmedi, dünyanın en iyi topu bu ligde oynanacak sen de bekle diye . Hangimiz ya da kaç kişi çocukken sadece kopmamış bloklar ve hızlı futbol için gönül verdi bu oyuna . Evet bunlar bir neden sevmek için . Ama bir neden . Dahası var . Olmalı .

Bir kaplumbağa gibi ışıklara aldanıp denizin aksi istikametine gitmesi gibi nedir bu kusursuzluğa kapılma işi . Biz futbol maçı kusurlu olunca, onu sevmiyor muyuz?

Tıpkı bütün kadınların 90-60-90 olduğunda sadece güzel olacağını düşünmek gibi. Aynı hayat görüşünden çıkıp ülkeleri evrensel değerlere prangalayan husus .

Bu ülke düzeninde Süper Lig'in ve 1.Lig'in oyun kalitesi televizyondan izlediğimiz İspanya, İngiltere futbolunun aynısı olamayacak . Ama bari arada iki tane de insanları yöresindeki stadlara kalkıp götürecek sözler söylensin . Oralarda da illa ki heyecanlı maçlar oynanıyor . Ama tribünlerin çoğu boş . Futbolcular top oynarken onları in-cin seyrediyor. Böyle devam ederse, sahaya inecekler .
.
Bizler ise ne rüzgarını, ne güneşini hissetmediğimiz avrupa ligi maçlarını izleyerek tatmin olacağız . Şimdi olduğu gibi . Bir masturbasyon gibi yani . Hani bilim-kurgu filmlerinde kapsüllerle besleniyordu ya insanlar. Kapsüllerle besleyeceğiz futbol aşkımızı .
.
Allah rızası için insanları tribünlere gitmeye teşvik edecek iki söz söyleyin . Televizyonda söyledikleriniz, ancak o sözü söylediniz tv kanalının maç yayınında, reytinglerine yarıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme