25 Eylül 2009 Cuma

Şifo Arda


Bizden büyük bir şeyler olamayacak sanırım; büyük,devasa,farklı malzemeler çıkmayacak. Dünya'nın katma değerini arttırmak yerine, katılmış değerlerin kuruğuna tutunup yürüyeceğiz hep.

Fatih Gökşen, Galatasaray'ın eski yöneticisi açıklama yapmış. Arda ve Messi tartışmaları üstüne. Demiş ki“Arda’yı Messi’ye değil, Messi’yi Arda’ya benzetmeleri gerekir".


Mesele bu açıklama da değil. Kendimizi hep dışarıya göre yokluyoruz, mesele bu. Mesele anlayış. Arda, bizim futbol yapımızdan çıkmış son yılların en parlak futbolcusu. Çok erken yaşta kaptanlığı ve 10 numarayı aldı. Evet burası güzel. Bir takımda 10 numara futbolcu ne demektir? Kimseye benzemeyen özelliklere sahip, farklı huyları olan bir futbolcu. Böyle bir futbolcu tipi için o halde neden bir başka kalıba sokulmaya çalışılır. Messi, Messi zaten. Arda'yı, Messi ile karşılaştırmanın, hatta daha sonrasında, Messi'den daha iyi olduğunu söylemenin mantığı geçmişten geliyor. Hani Mehmet Özdilek'in 'Şifo Mehmet' olduğu geçmişten.


Artık bırakalıp bu kompleksleri. Arda, ne olursa olsun, isterse bu sezon bitmeden en olmayacak şeyleri yapsın futbolu bıraksın ya da seneler boyunca Galatasaray'da kaptanlık yapsın, hatta dünya kupasında kupa kaldıran bir milli takıma kaptanlık yapsın yine Arda olacaktır. Ve eğer gerçek bir on numara olacaksa ve bu isteniyorsa Arda başkalarıyla karşılaştırılmayacaktır.


Ne yazıkki bizde hep böyle. Çünkü bizde, türküleri bir kenara koyarsak, sanatçılarımızın en güzel şarkıları hep yabancı şarkıların melodilerinin üzerine türkçe söz yazılmış şarkılardır. Bir şekilde oraya, dışarı bağlanmamız lazımdır.


Ve hemen bir sembol buluruz. Sembollerle bir şeyleri koruma, yüceltme bizde hep var zaten. Biz ülke yansa aklımıza gelmez, ama bir türk bayrağı yere düşse, atatürk resmi yere indililse aklımız başımıza gelir. Ya da türbanla ülkenin laik olmaktan çıkacağını düşünebiliriz sadece ya da türbanla müslüman olacağımızı zannederiz. Sembol yoksa, maddi bir karşılık yoksa biz algılayamayız. Var olana kendimiz bir ad koyamayız, kendimizden yaratamayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme