4 Haziran 2009 Perşembe

"Ne Olursa Olsun" mu?
Evet başarılı olacak Fenerbahçe. Lakin Daum'un gelmesini nasıl
adlandıracağız? Neyi sembolize ediyor bu transfer, bu gelişme...

Fenerbahçe'nin daha iyisi diyerek bu yolda gönderdiği bir hocayı geri getirmesi sanıyorum kayan arabanın el freniyle durdurulması olarak yorumlanıyor, doğru. Yavaş yavaş avrupa kupalarına ısınan kulüp, seneye şampiyon olamamaktan korkmuştur. Ya da birileri korkmuştur.

Gönderilmiş teknik direktörün getirilmesi gelecekten umutsuzluğun, Daum'un getirilmesi ise ufuksuzluğun sembolüdür. Dar bakış açılarıyla yaklaşımların izdüşümü. Hep Scolari,Lucescu,Luxemburgo üçlüsüyle hoca adayı diye karşılaşan taraftar Daum'a mecbur kalmıştır. Yani ufuksuzluğun sınırlarını geriye doğru aşmıştır Fenerbahçe. Hatta bacaklarının arasına eğilerek gerilere bakmıştır.
Kesin şampiyonluk isteyişler büyük takımların afyonudur diye düşünüyorum. Ve Fenerbahçe bunun kurbanı olmuştur.
Yani sırf başarı, salt başarı Fenerbahçe'nin umarım başını yemez bu sene. Futbol kulübünde tabii ki başarı için takımlar kurulur. Ancak başarı için getirilen hoca ve oyuncuların başarısızlık ardından yüzlerine bakmıyorsak, ve onların vicdanını sorguluyorsak, bizim kadar istemediğini düşünüyorsak neden illa ki başarı diye o kişileri getiriyoruz takıma. Öbür türlü hiç değilse, yenildiğinde dahi, vicdan tartılarında yüreklerimizin değerleri eşit çıkacak futbolcular göreceğiz ekranda. Onlar da bizim gibi, ya da biziz diyeceğiz. Biz diyemeyeceğimiz kadar renk bulamacı olmuş takımdan, nasıl sarı-lacivert çubuklu beyaz şortlu bireyler çıkar.
Evet Türkiye şartlarında çok iyi bir hamledir kabul. Ama "Fenerbahçe'nin büyüklüğü başka büyüklüktür" gibi cümleleri kullanmayalım lütfen.
AYKUT KOCAMAN

Bu meselenin tek sevindirici noktası Aykut Kocaman ismidir. Kim bilir belki bir yerden sonra Aykut devralır bayrağı. Ve üstelik onun önereceği futbolcular yetenek ve zihin açısından olumlu katkılar sağlayabilirler bu takıma. Umarım bu mecerada harcanan Aykut Kocaman olmaz. Tüm isteğim; Fenerbahçe bir takım olduğunun emaresini gösterir bu sefer. Olası karışıklıkta bu kulüpten giden Aykut Kocaman değil başkaları olur. Aykut Kocaman'ı göndertmiyecek taraftar karakteri, tüm ülkeye gösterilir.
Haydi Fenerbahçe, biraz olsun İslam Çupi'yi mahçup etme.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme