28 Mayıs 2009 Perşembe

Neyin Devrimi?


"Eğer Sivasspor şampiyon olursa türk futbolunda bir devrim yaşanır." Düşünce buydu futbol kamuoyunda.


Her ne kadar hala şansı olsa da büyük bir ihtimalle şampiyon Beşiktaş olacak. O zaman düşüncelerimizi Sivas'ın şampiyon olamaması üzerine kuralım. Sivas şampiyon olamadı ve devrim gerçekleşemedi. Peki ya Sivasspor teknik direktörü ve başkanının açıklamaları? Yani futbolumuzu büyütecek, ona daha iyi top koşturmamız için yeni coğrafyalar açmamızı sağlayacak kulüp bu muydu?

Her ne kadar dikkatli konuşsa da Mecnun Otyakmaz ve özellikle Bülent Uygun'un yaptığı açıklamalar... Üstelik ilk defa bir anadolu kulübü bu kadar sırtlandı, başarısı için.

Sivasspor şampiyonluğa oynadı ve kaybetti, kaybederkenki tavrı, açıklamaları 4 büyüklerinkinden farksızsa , Sivasspor'un ya da başka bir sporun şampiyon olması neyi değiştirir? Bu biraz kuru romantiklik değil midir? Sonuçta şampiyon olabilen dört takım da olsa aynı açıklamaları duyacağız, 14 takım olsa da.

Üstelik devrim zor iştir, kimse devrimcinin ayağına kırmızı halı sermez. Eğer bu şampiyonluk gerçekten devrim değeri taşıyorsa, bunu hak ediyorsa bu şampiyonluk. Şampiyon olamamanın sebeplerini 50 yıldır var olan mekanizmalara atmak neden? Bunlar zaten var. Bunları bilerek bu yarışın içine giriliyor. Daha da önemlisi ne olduğun da önemli değil artık, ne olurken o "ne"yi nasıl olduğun önemli. Kaybederken öyle bir duruş sergilersin ki, bu da bir devrim niteliği taşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme