24 Mayıs 2009 Pazar

KÖRFEZ DÜŞERKEN

"KÖRFEZ DÜŞER;DÜŞER,DÜŞER AĞLARIM..."
Hani klasik başlıklar vardır spor gazetelerinde. "Falanca takım Süper Lig biletini aldı." denir mesela. Evet Körfez de bu başlıkları hakketmişti, bir sezon önce.

Fakat, Körfez seyahat şirketlerinden satın alınmış bir Süper Lig seyahati yapmış meğer. Kimse, yani en azından Süper Lig'e özlem duyan taraftarları bu biletin gidiş-dönüş olduğunu bilmiyordu, böyle hayal etmemişti.

Körfez, bu sezon Süper Lig'i gezdi, gördü ve döndü. Hani yabancı bir ülkede tarihi mekanların önünde fotoğraf çektiren turist edası ve psikolojisiyle.

2001-02 sezonunda 2. kez Türkiye Kupası'nı kaldıran kulüp ertesi sezon büyük beklentilerle, zafer sarhoşluğuyla girdiği sezonu küme düşerek kapatmıştı. 2003'ten 2008'e kadar da siyasi,sosyal değişmeler de yaşanmıştı ve 5 senede ne olaylar olmuştu Türkiye'de. Bundan nasibini aldı doğal olarak Kocaeli de. Tabii Kocaelispor da.

90'lı yıllarda Kocaelispor, mesafe olarak yakın fakat galibiyetlerin biraz uzak olduğu deplasmandı üç büyükler için. Fakat 90'lı yılların zor takımı için milenyum o kadar da hoş şeyler getirmemişti. Düştükten sonra hep aynı sloganlarla başlangıçlar yaptı ve bu Kocaelispor'un patinaj yıllarıydı. Çünkü büyük bir alışkanlık olmuştu, büyük takım olmak ya da o arzularla maçlara çıkmak. Bir alt lige düşen takım nerde olduğunu ve nasıl o noktaya geldiğini sorma gerçekçiliğinden uzaktaydı. İlk dördü zorlayan, kupalar alan takımın beklentisi doğal olarak daha da büyümekti. Belki beşinci büyük olmak...
Bunları düşlerken ligden düşerek rüyadan uyanmak çok acı bir durumdu, en azından taraftarı için.

Sonra 2008 yılında bir sürpriz oldu. Artık çoğu İzmitlinin umudunu yitirdiği sezonda, Körfez takımı bütün sezonu liderliğe oynayan takımların ensesinde bir nefes gibi takip etti. Önündeki dört takım domino taşı gibi devrilince, bir anda kendini şampiyonluk podyumunda eline kupa tutuşturulurken buldu.

Dedik ya, "gidiş-dönüş biletiydi bu " diye. Ve bir piyango biletiydi ayrıca. Ve Kocaelispor da , bildiğimiz çoğu piyango talihlisi gibi har vurup harman savurdu. Eline geçen bu ikramiyeyi, değerini anlayamadan harcadı ve bitirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme